Wednesday, August 11, 2010

Adventures In Food




Shelby was doing so well on cereal that we moved on to food. I have always wanted to make my own baby food. Not only is it cheaper, but you can be a little more creative. I spent about 14 dollars on fruits & veggies and got over 60 - 2 oz servings which works out to be about .23cents a serving. I have never seen baby food this cheap even on sale, maybe with a coupon. first we started with bananas. What kid doesn't like bananas right? So after a few days on that we moved on to Sweet Potatoes, she liked them but not as much as her bananas. So now we are trying new stuff while still eating the favorites.
So far we have done
* Bananas ( She loves)
* Sweet Potatoes ( She will eat them but doesn't get to into them)
* Carrots ( Some days she likes them, some days she doesn't)
* Papaya ( She loves more then her bananas)
* Rutabaga ( S uprise, Surprise...She Loves Rutabaga)
So in the coming days we are going to try
*Apples
*Peaches
*Parsnips
After all that food is gone we will move on to some other fun stuff. Can't wait.